Ktorý šport je lepší? Duel paintball a airsoft

Je to už nejaká doba čo ponúkame priaznivcom oboch týchto militaristických rekreačných športov bezkonkurenčné priestory na hru. A keďže ako organizátori aktívne nehrávame  ani jeden z nich, dovolíme si veľmi objektívne a s nadhľadom zhodnotiť klady a zápory oboch – paintball,  airsoft.

 

Financie: Ako pri všetkom, aj v týchto športoch hrajú peniaze nemalú úlohu.

Jednou z výhod paintballu sú ihriská ako to naše, kde vám za poplatok 15 € požičajú kompletnú výstroj a výzbroj. Paintball si môžete prísť zahrať napríklad dvakrát do roka a nebude vás mrzieť, že vám doma na klinci visí nevyužitá výbava, ktorú ste si kúpili za veľa peňazí. S airsoftom je to zase naopak. Keďže ihriská na požičiavanie airsoftových zbraní na Slovensku takmer neexistujú, musíte si kúpiť výbavu, ktorá sa môže napríklad z počiatočných  100 € v priebehu pár rokov vyšplhať až ak štvorcifernú sumu. Výhoda je, že na každú jednodňovú airsoftovú akciu, vám stačí doniesť si vlastnú výbavu a zaplatiť minimálny poplatok za ihrisko, pohybujúci sa väčšinou v rozmedzí 3€ až 5€.

Počet hráčov: Ak sa rozhodujete pre hru s kolegami z práce alebo priateľmi zo školy, ktorých nie je viac ako 30 a ešte podobný šport neskúsili, určite vám odporúčame paintball.

Airsoft je totiž oveľa náročnejší a to nie len fyzicky ale aj finančne. Odohráva sa vo veľkých priestoroch, kde spolu bežne hrá aj 100 ľudí a mnoho z nich sa vidí prvýkrát. Väčšinou už ovládajú všeobecné pravidlá aj spôsob hry a nemajú radi, keď sa medzi nich dostane nováčik, ktorý sa na veľa vecí vypytuje a robí začiatočnícke chyby. Toto sa vám pri paintballe u nás stať nemôže. Najmenší počet hráčov, ktorí si môžu rezervovať areál je 6 a je úplne v poriadku, keď všetci z nich držia zbraň v ruke prvýkrát práve u nás. Ku každému hráčovi majú organizátori počas hry osobitný prístup a radi ho, ak niečo zabudne, viac krát poučia a vysvetlia, čo je treba. A ako býva dobrým zvykom v úzkom kruhu priateľov, vám nejednu chybičku z nepozornosti vaši spoluhráči odpustia.

Spôsob hry: Základná charakteristika obidvoch športov, ktorá pozostáva z toho, že treba eliminovať súpera strelnou zbraňou, sa nemení.

Vždy sa delíte na dva alebo viac tímov a vždy pôjde o to, nedostať žiadny zásah, no všetko ostatné je rozdielne. Keďže hráči airsoftu sa väčšinou športu venujú dlhšiu dobu, častokrát si počas obdobia, keď sa nekonajú žiadne akcie nacvičujú taktiku alebo trénujú svoju fyzickú zručnosť. Tomu potom zodpovedá aj štýl hry, ktorý je oveľa profesionálnejší a s lepším vybavením. Nebýva žiadnou výnimkou, že sú hráči vybavení vysielačkami, či rôznymi inými technickými zariadeniami, ktoré si bežný človek skôr spája s ozbrojenými zložkami ako so športom. Paintball sa hrá na oveľa menšom a bezpečnom priestore a taktika sa obmedzuje na oveľa menej členité prostredie. V tomto tvorí náš areál malú výnimku, aj keď hráte len na malom priestore, môžete si vybrať zo štyroch úplne rozličných ihrísk, ktoré sú mimoriadne členité a veľmi zaujímavé.

Technické rozdiely: Medzi najpodstatnejšie technické rozdiely medzi paintballom a  airsoftom, ktoré sme ešte nespomínali, patria napríklad náboje.

Paintball sa hrá s guličkami o veľkosti desaťcentovej mince, ktoré sa pri náraze rozbijú a vystrekne z nich farba. Hráči airsoftu používajú maličké plastové guličky, prevažne bielej farby, ktoré vážia okolo štvrť gramu.

Keď uvidíte zbraň so špecifickou nádržkou na náboje na vrchu, poviete si, že sa jedná o športovú zbraň, no je to zbraň na paintball, airsoft používa takmer presné kópie reálnych zbraní, ktoré sú pre úplného amatéra na prvý pohľad nerozoznateľné od skutočných.

Zhrnutie

Pokiaľ sa rozhodujete medzi týmito dvomi športami a ešte ste nepričuchli ani k jednému, určite vám odporúčame skúsiť najprv paintball, airsoft je totiž jedinečný šport, ktorý si vyžaduje väčšie zanietenie a hlavne investíciu.